Ljudje smo nagnjeni h kopičenju. Kopičimo stvari, kopičimo misli, ideje, prepričanja, kopičimo čustva, kopičimo navade … Na začetku se v tem nasičenem naboru počutimo udobno, a prav kmalu nam vsa ta navlaka ustvari stene ‘zapora’, v katerega sami sebe zapremo. Pa se tega sploh ne zavedamo. A vsa ta nakopičena navlaka, ki ni (več) nekaj pomembnega v našem življenju, nas vse bolj duši – predvsem pa nam onemogoča, da v naše življenje vstopi tisto, kar je pomembno.
Neki profesor je študentom nazorno predal modrost pomembnosti:
Vzel je velik steklen kozarec in vanj do vrha naložil večje kamenje. »Je kozarec poln?« je vprašal študente. Soglasno so pritrdili: »Da, poln je.«
Nato je v ta isti kozarec začel vsipati manjše kamenčke, ki so hitro našli vrzeli med večjimi. Spet je kozarec napolnil do vrha. »Je kozarec poln?« je vprašal. Soglasno: »Da, poln je.«
Zdaj je vzel droben pesek in ga natrosil vse do vrha. »Je kozarec poln?« je spet vprašal. Soglasno so se strinjali: »Da, poln je.«
Na koncu je v kozarec nalil še vrč vode. Tudi voda je zlahka našla prostor med kamenčki. »In zdaj? Je kozarec poln?« je vprašal. Študentje so spet pritrdili: »Da, poln je.«
Vsakič, ko je napolnil kozarec, so se vsi strinjali, da je kozarec poln. In tako je tudi v našem življenju. Veliki kamenčki so najpomembnejše stvari/situacije/odnosi v našem življenju. Manjši kamenčki so manj pomembni.
Če svoje življenje napolnimo z manj pomembnimi ali celo nepomembnimi situacijami, odnosi, stvarmi, ni več prostora za tisto, kar je pomembno! In to, kar je bilo pomembno včeraj, ni nujno, da je pomembno tudi danes.
Ključno je, da PRAZNIMO IN ČISTIMO iz svojega življenja vse, kar nam ne služi več, vse, kar ni več pomembno. Ključno je, da si NAREDIMO PROSTOR ZA tisto, kar nam danes je POMEMBNO. In to na vseh področjih našega življenja.
∴
Jaz temu rečem pomladansko čiščenje.
V svoji knjigi Dovoli si, da siješ sem o tem pisala v poglavju Čistost in jasnost.
Da smo pretočni, rabimo čistost in jasnost na vseh področjih svojega notranjega in zunanjega sveta: telesa – čustev – mentala – hiše – poslov … Prehajamo na novo raven. In pri sebi moramo počistiti in prečistiti vse. Naprej ne moremo nesti programov in vedênj, ki ne vibrirajo z novim svetom. Moramo počistiti. Počistiti sebe. A kako začeti? Najlažje je seveda začeti na fizični ravni. Okoli sebe – v prostoru. In seveda pri svojem telesu. Pa začni s prostorom, če ti je tako lažje. A nato nadaljuj.
Kako se počutimo, ko pospravimo stanovanje in z užitkom sedemo na sedežno? Jaz kar zadiham. S polnimi pljuči. Počutim se dobro. Seveda, svežina in čistost mojega doma je odraz mene.
Priporočam, da enkrat na leto narediš ‘generalno čiščenje’.
Ne samo da moramo prečistiti svoje zunanje svetove – dom in službo, prevetriti in prečistiti moramo (vse) programe, po katerih na nezavedni ravni delujemo. Če se ne prečistimo, ne moremo na višjo vibracijo. Čiščenje prostora okoli sebe je zelo enostavno. A moramo čistiti in prečistiti tudi sebe. Psihologi pravijo, da je 90–95 % našega delovanja nezavednega; le 5–10 % delovanja je pod nadzorom našega zavestnega razuma. In zdaj je za to čiščenje res skrajni čas. Nujno je. Počistiti moramo ves balast, ki se je nakopičil v vseh teh letih in se ga tako krčevito oklepamo, kot da smo to mi. A nismo. To so programi in vzorci, ki so pravzaprav naša kletka.
Le kako naj torej prečistimo programe, ki jih sploh ‘ne vidimo‘ in se jih ‘ne zavedamo‘?
Nihče ni rekel, da je lahko in enostavno. Ni. Nihče ni rekel, da to poteka hitro, kot se danes pričakuje, da je vse na ‘klik‘ in v takojšnje zadovoljstvo. Ni. A je to edina pot. Vsakdo mora sam delati na sebi, saj nihče drug tega ne more. Drugi te lahko le vodi, ti je mentor in ti kaže ogledalo. A delo moraš opraviti sam. Bližnjic ni. Je pa precej različnih načinov, kako se tega lotiti.
Najprej moraš program seveda prepoznati, ga ozavestiti, ga ‘videti’. Ko prideš do programa, ki vpliva na tvoje vzorce obnašanja, ga lahko spremeniš, prepišeš ali izbrišeš. Ko si globoko povezan s seboj, program samo ‘primeš’ in ga ‘izbrišeš’ ter ‘inštaliraš’ drugi program. Tako preprosto je to. Ko se tega seveda zares lotiš. Seveda moraš programe odkrivati in jih luščiti plast za plastjo (vsaj pri meni gre samo na ta način; nisem še našla načina za hitrejše čiščenje celega ‘diska’). Na vrhu so zadnji programi in zadnje posodobitve, globje kot greš, do bolj temeljnih programov prihajaš – na vseh ravneh!
∴
Tako kot v zasebnem življenju je redno čiščenje pomembno tudi v podjetjih/organizacijah. Enako pomembno! Morda celo še pomembneje, saj z vsem balastom, ki se tu kopiči, vplivamo na mnogo širši krog ljudi.
S tovrstnim čiščenjem sem se redno ukvarjala v prav vseh mojih ‘službah’, pa tudi v vseh podjetjih, kjer sem delovala kot zunanja poslovna svetovalka pri manjših ali večjih transformacijah podjetja.
Ker je redno čiščenje poslovnih procesov izjemnega pomena – in tu govorim o VSEBINSKEM ČIŠČENJU in ne samo površinskem čiščenju, kot se običajno izvaja po podjetjih – sem temu namenila tudi poglavje v moji knjigi Spreminjaš se ti. Spreminjaš podjetje, kjer si. Naslovila sem ga Pomladansko čiščenje.
Vsak menedžer bi si moral redno vzeti čas za poglobljeno analizo svojega podjetja in predvsem organizacijskega področja, ki ga sam s pristojnostmi in odgovornostmi pokriva. To je neke vrste analitično ‘pomladansko čiščenje’:
sistematično in analitično pregledati vse ‘udejanjeno’ (procesi, storitve, izdelki, odnosi, projekti itd.),
odstraniti vse, kar ne služi več svojemu namenu,
odstraniti vse, kar prinaša negativno dodano vrednost,
vnesti spremembe in narediti ‘prostor’ novemu.
Prav vsakdo (pa bodi menedžer ali ne) je odgovoren za ‘čistočo’ na svojem delovnem mestu in v vseh oddelkih in procesih za katere je v okviru svojih pristojnosti ODGOVOREN. Vzemite si torej čas in prečistite svoje področje dela.
Ko tako pregleduješ svoje projekte skozi že ustvarjene dokumente, pravzaprav čistiš v svoji glavi: ves čas si pozoren na to, kaj je pomembno in kaj ne. Mnogokrat ob tem dobiš pomembne uvide in aha momente. Utrnejo se ti nove ideje in zamisli, ki si jih zabeležiš.
Loti se. Prečisti vse svoje dokumente.
Preglej vse fascikle, vse mape, vse omare in predale … Preglej vse te nakopičene liste papirja najrazličnejših dokumentov in jih prečisti:
- Kaj boš ohranil to je priložnost, da to še bolje urediš in ob tem oddvojiš v arhiv tisto, kar ni več nujno za ‘hitri dostop’.
- Kaj boš še za nekaj časa ohranil to naj bo jasno ločeno, označeno.
- Vse ostalo pa vrzi v koš! Rezalnik papirja bo v času te naloge tvoj tesni sodelavec.
Prečisti svoj računalnik. Ta naloga je običajno bistveno obsežnejša kot čiščenje fizičnih, papirnih dokumentov. Preglej vse svoje elektronske mape in enako kot pri fizičnih shrani in hkrati uredi vse, kar je pomembno za ohraniti, ter izbriši ves balast. Preprosto klikneš na tipko ‘briši’.
In ne pozabi pregledati map svoje e-pošte!
Morda si za to vzameš dan, dva, tri (kolikor je pač potrebno, da vse pregledaš) in se polno posvetiš tej nalogi, brez drugih aktivnosti. Morda pa si za to nalogo nekaj dni zapored vzameš nekaj ur, npr., pol dneva delaš na drugih nalogah, pol dneva pa na tem ‘pomladanskem čiščenju’.
Potem pa se loti VSEBINSKEGA PREGLEDA IN ČIŠČENJA. To pa pravzaprav obravnava celotna vsebina moje knjige Spreminjaš se ti. Spreminjaš podjetje, kjer si.
∴
Ko se spravimo k fizičnemu čiščenju ‘stvari’ (npr. doma, pisarne, prostora), se še nekako naravnamo na odstranjevanje balasta. Pa vendar večina ljudi tudi tu ne zmore odstraniti nakopičenih stvari. Posesajo, pomijejo, obrišejo prah … a krame ne odstranijo! Čeprav si ne priznajo, bi rabili pomoč nepristranskega drugega tudi tu.
Ko pa govorimo o čiščenju programov, vzorcev, … brez mentorja (ne najdem primernejše besede, bom pa vesela, če mi predlagate kakšno) ne gre. Poiščite si torej pomoč mentorja, ki bo pravi za vas!
In seveda je enako, ko gre za podjetje/organizacijo. Če si ‘notri’, ne vidiš več. Temu jaz rečem ‘slepota notranjega pogleda‘. Vključi torej zunanjega mentorja, ki ti odstre pogled, da vidiš in ti tako pomaga narediti prostor za pomembno. Ta investicija se ti bo bogato obrestovala. In to zelo hitro.
Kdaj je najprimernejši trenutek za to? ZDAJ.