Ko spoznaš, da si dovolj, si pripravljen, da razpreš krila.
Leto dni nazaj sem na predstavitvi knjige Karla Gržana Zvezdne poti na Knjižnem sejmu v Ljubljani prvič pred širšo publiko govorila o novem svetu, ki je že tu in ga že lahko vidimo, če si le dovolimo gledati in videti. Uporabila sem metaforo zvončkov in trobentic in drugih znanilcev pomladi. Če nanje usmerimo svojo pozornost, jih vidimo. In ko vidimo, ne moremo več ne videti.
Od tedaj svojo pozornost usmerjam skoraj izključno na svet, ki vznika in vse bolj diha s polnimi pljuči. Ljudje se množično prebujajo iz otopele ujetosti v naracije programov, vzorcev in matric, ki so nas držali v ujetosti strahov in manipulacij. Prebuja se Človek. In prebujenje se dogaja po posamezniku. O tem pišem v svoji knjigi Dovoli si, da siješ. O tem se pogovarjam z ljudmi, ki jih srečujem; z ljudmi, ki so izbrali pot osebne metamorfoze.
Osebna preobrazba se zgodi v sebi – tako, da se soočiš s svojimi vzorci, programi, strahovi, ali izzivi, kot jim pravi Gorazd Buh. Da, z njimi se soočiš, jih pogledaš, jih ozavestiš in spremeniš, jih zavržeš, jih predelaš, jih transformiraš. Kot metulj: da lahko razpre svoja veličastna krila in lahkotno poleti na cvetoči travnik, si mora gosenica dopustiti, da razpade in se prav vsaka njena celica preobrazi v povsem drugačno formo življenja.
Kako čudovito je zreti v metamorfozo Človeka, ki se dogaja prav tukaj in zdaj. Čarobno je, ko pričaš temu veličastnemu procesu.
Človek se prebuja. Ne priteguje ga več slepo in gluho sledenje s strahom podpihovanim zapovedim, »tradicijam« in drugim manipulacijam nadvladovanja. Niti ga ne prepriča več »govoričenje« in »pisarjenje« suhoparnih racionalizacij in interpretacij sveta. V tem ni svetlobe, v tem ni življenja, v tem ni svobode. V tem ni avtentičnosti.
Človek je pripravljen zazreti se vase, se pogledati in … se preobraziti, se dvigniti na naslednjo razvojno stopnjo. Človek je pripravljen spustiti navezanosti, da spozna povezanost – povezanost, ki je.
Človek, ki se prebuja, išče avtentičnost. Zato ni čudno, da se pojavlja vse več avtorjev, ki pripovedujemo drugačno zgodbo. Pripovedujemo zgodbe novega sveta. In pripovedujemo zgodbe prehoda. Te zgodbe so se zgodile in se dogajajo vsakemu izmed nas, ki jih zdaj predajamo drugim; so avtentične. So most v novi svet. To je pot kreacije: misli – čustva/občutenja – dejanja. Najprej je bila beseda. Najprej je bila zgodba. Zgodba, ki so jo peli in pripovedovali. Zgodba, ki so jo skozi čuteno doživljanje materializirali v fizično realnost tega sveta. Da so jo končno lahko živeli v svojem vsakdanjiku.