Megalitska krajina na Slovenskem, ki jo je v knjigah V znamenju Oriona (2008) in Kakor na Nebu tako na Zemlji ZVEZDNE POTI (2022) javnosti predstavil Karl Gržan, v raziskovanje vabi mnoge ljudi, še posebej tiste, ki živijo prav v bližini najdenih megalitskih struktur.
Astroarheologija pri nas še nima svojega »uradnega« prostora. Karel Gržan pa nam v svoji knjigi v zaključku poda nov pojem – astroarheozofija, kateremu bo namenjena naslednja knjiga s tega področja njegovega raziskovanja.
Več kot šestdeset ozvezdij najde avtor v “mitski krajini” med Savinjo in Sotlo, severno od Save. Ta knjiga s svojim bogastvom zemljevidov nosi v sebi drzno tezo. V naše lastno miselno in zaznavno odpiranje nam ponuja predvsem vizualno sliko prikaza lokacij ozvezdij na zemeljski ravni. Odpira nas dopuščanju možnosti slutnje starodavne “civilizacije, ki je z megalitskimi strukturami po vzoru neba zaznamovala prostor med Savinjo in Sotlo, severno od Save”. Vsekakor vabi v raziskovanje. Raziskovanje iz različnih zornih kotov in vključujoč metode in tehnologije, ki so na voljo današnjemu človeku.
Po izidu prve knjige V ozvezdju Oriona so postavili ORIONOVO POT. Od Jurkloštra po dolini Gračnice so že pred leti uredili 10-kilometrsko izobraževalno pot, ki privablja obiskovalce.
Po zaslugi Andreje Križan Lipnik pa se intenzivno »dogaja« na Žusmu, ki je del zemeljskega ozvezdja Kačenosec. Lani, 21. junija 2023, je bila prav tam prva konferenca z naslovom “Potencial razvoja trajnostne turistične destinacije Zvezdne poti”. Tudi za letos imajo kar nekaj smelih načrtov.
To soboto, 17. 2. 2024, pa je Andreja Križan Lipnik na Žusmu organizirala raziskovanje astronomsko pomenljivih postavitev megalitov glede na letni ciklus sonca, ki ga je vodil Matej Dasko.
Raziskovali smo na območju Velikega Špička. Matej Dasko je predstavil pomen merjenja s kompasom in situ in zbiranja empiričnih meritev, popisov, fotografiranj, ki bodo pomemben doprinos k objektivnosti dokazov, da »skale« niso naključna naravna formacija, pač pa so izjemno natančno postavljene glede na astronomske dogodke. Kakšna védenja in znanja so imeli naši predniki?!
Foto: Vesna Žvegla, Andreja Križan Lipnik, Rudolf Baloh
In še vabilo:
Ne zamudite predavanje Karla Gržana o megalitski krajini na naših tleh. A to bo le eno od petih predavanj petih predavateljev: poleg Karla Gržana bodo še Simon Prosen, Franc Šturm, Metod Žunec in Vesna Žvegla.
Na zborovanju/konferenci z naslovom Modrost naših prednikov – odstiranje bogastva védenj in znanj v našem prostoru, izročilu in jeziku,
ki bo 14. aprila 2024 v Grosuplju.